Nem kell láthatatlanná tévő köpönyeg, sosem kellett, belülről tudom a láthatóságom föl-le kapcsolni. Fiatalon persze folyton látszani akartam, világított a neon keresztül a szürkén.

És táltos ló nélkül is mentem nem úgy, mint a szél, hanem mint a gondolat. Nem tudtam, hogy a varázspálcám miatt, azt sokáig kerestem, kipróbáltam cseresznye-, dió-, mogyoróvesszőt, de vagy véletlenszerűen, vagy egyáltalán nem működtek. Nem tudtam, hogy a varázspálcát a földi létemhez alaptartozékként megkaptam: a képzeletet.

Ahogy kinőttem a gyerekkorból az áthatolhatatlan fal túloldalára, egy időre elfeledkeztem róluk. A muglik világa varázstalan.

Van a becsvágy, ezt, azt akar a szem-éji-ség.* Mindent akar, csak éppen láthatatlanná válni nem. De persze eljátssza, hogy a cél a senkiség.

Gyerekkorom óta tudom, hogy lángelme vagyok az önátejtésben. A szemem elé húzok mindenféle tetszetős elméleteket, hogy megmagyarázzák, miért vagyok olyan, amilyen. Vigaszcselekvés, mint az ujjszopás.

Szerintem valami hasonlót tömegesen játszunk.

A mostani nyunyókát Lendvai Dórától kaptam:

„Ma nagyon sok minden arról szól, hogy miként tudsz másoknál, sőt még önmagadnál is több lenni. Ezek az igazán népszerű tartalmak. Tele van az internet a „Hogyan tudsz jó benyomást gyakorolni másokra” tutoriálokkal, ám nem igazán találni „Hogyan légy egyszerű, igaz, önmagadhoz hű ember” tanfolyamokat, hisz a légy önmagad is tulajdonképpen egy fautánzatú pozdorjalap, ami azt ígéri, ha megtalálod „önmagad”, az majd mások fölé emel, és különleges hatalommal ruház fel a többiekkel szemben. Olyat sosem mondanak, hogy ha te valóban önmagad leszel egy látszatvilágban, szinte teljesen láthatatlanná válsz. (…)

…ha láthatatlan vagy a látszatvilágban, az egészen jó jel szerintem. Hisz paradox módon, most épp a láthatatlanságunkkal tudjuk megmutatni, hogy igenis maradt még egy cseppnyi valóság ebben az illuzórikus világban, ott bennünk, mégpedig érintetlenül.”

itt van az eredeti

–––

*szem-éji-ség: vakság a valóságra, tetszélet, azaz egó

Egy kutatás szerint a mai ember reggel először a telefonját nézi meg. Egészséges szokás-e? Nem hinném. Nálam nagyjából az ötödik helyre került a reggeli rutinban a mi-történt-az-éjjel-a-világban. Akkor viszont szeretek olyan tartalmakkal találkozni, amelyeket jó olvasni. És te?

A feliratkozással elfogadod az adatkezelési irányelveket.
Bármikor leiratkozhatsz.